Osmanlı Ocağı İmalat

Arama
İçeriğe git

Ana Menü

Semaverler

NEDEN SEMAVER ?

Çünkü semaver zariftir,
Çünkü semaver nostaljiktir,
Çünkü semaver, çaya keyif katar,
Çünkü semaver, göz zevkine hitap eder,
Çünkü semaver, tat ve koku barındırmaz,
Çünkü semaver, metalik yapısıyla koku barındırmaz,
Çünkü semaver, kolay yıkanır ve parlatılır,
Çünkü semaver, kışın salon, yazın bahçe güzelliğidir,
Çünkü semaver, insan ömrünü uzatır ve semaver bir AYRICALIKTIR…
Çünkü Sözenler Semaverde, su ve çay sürekli aynı sıcaklıkta kalarak çayınızı daha keyifli ve gerçek tadında içmenizi sağlar

SEMAVERDE ÇAY NASIL YAPILIR?

Temizlenmiş semaverin içerisine ağız seviyesinden iki parmak az olacak şekilde su konur.

Kor haline gelmiş kömürünüz varsa, yanma odasına bacanın üst kısmından  bırakılır,şayet kor haline gelmiş kömürünüz yoksa ,yanma odasına odun veya mangal kömürü konulmak suretiyle alt kısımda bulunan hava haznesindeki kapak açılıp tutuşturma işlemi buradan gerçekleştirilir.

Çayın daha iyi dem alabilmesi için demliğin içerisine koyduğumuz çayı,bir çay bardağı ılık su ile ıslatıp  süzdükten sonra, semaverin yan tarafında bulunan demkeçin üzerine koyup semaverin kaynaması beklenilir.

Semaver kaynadığında çayımızı hemen demlemeyelim.En az beş dakika bekleyelim..Bu bekleme sayesinde suyun içerisinde bulunan zararlı maddelerin giderilmesi sağlanmış olur.

Bekleme süresi sonrasında semaverde kaynayan suyla, çayı demleyebilirsiniz. Demliğe aldığınız sıcak su kadar, semavere aynı oranda soğuk su ilave edip, demliği semaverin yan tarafında bulunan demkeçin üzerine koyacağız. Semaverimiz tekrar kaynayana kadar çayda dem kıvamına geleceğinden geçen bu süre sonrasında çayımızı afiyetle içime hazır hale getirmiş oluruz.

NOT:

Semaverin alt haznesindeki açılır kapanır kapak sayesinde, semaverinizin yanmasına kumanda edebilirsiniz. Bu kapağı açtığınızda semaver yanmaya devam eder. Kapattığınızda semaveriniz uyuyarak, yakıtta tasarruf ve suyun gereksiz yere kaynayıp buharlaşarak azalmasını önler…


İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön UA-19400122-1